Hulporganisaties zijn volop bezig met het verlenen van noodhulp en het inventariseren van de schade in Nepal, dat 25 april jl. werd getroffen door een zware aardbeving. Het dodental van de aardbeving in Nepal is gestegen tot boven de 7.000. Dat maakt het ministerie van Binnenlandse Zaken bekend. Ook zijn meer dan 14.000 mensen gewond. Duizenden mensen liggen nog onder het puin en gevreesd wordt dat de aantallen slachtoffers nog veel verder zullen oplopen.
De aardbeving had een kracht van 7,9 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de aardbeving lag op 77 kilometer ten noordwesten van de Nepalese hoofdstad Kathmandu. Ook in aangrenzende gebieden in de Himalaya – Tibet, India en Bangladesh – zijn slachtoffers gevallen. Het was de zwaarste aardbeving in het gebied sinds 1934.
Giro 555 starten nationale actie
De Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) zijn de nationale actie ‘Nederland helpt Nepal’ gestart, voor de slachtoffers van de aardbeving in Nepal. Via Giro 555 zal geld worden ingezameld om hulpgoederen zoals voedsel, medicijnen en tenten aan te schaffen. Op 1 mei organiseert Giro 555 een Nationale Actiedag in De Hallen Amsterdam.
Hulporganisaties inventariseren de schade en verlenen noodhulp
Veel van de partners van het Humanity House komen in actie voor de slachtoffers van de aardbeving in Nepal:
Vrijwilligers en medewerkers van het Rode Kruis in Nepal zetten zoekacties op, redden mensen onder het puin vandaan en verlenen Eerste Hulp aan de gewonden. De bloedbank van het Rode Kruis in Kathmandu verstrekt bloed aan de belangrijkste medische faciliteiten in de hoofdstad.
Medewerkers van Save the Children in Nepal zijn ogenblikkelijk gestart met de distributie van schoon water, onderdak, voedsel en de bescherming van kinderen. Naar schatting zijn 2,1 miljoen kinderen getroffen door de aardbeving in Nepal.
ICCO en Kerk in Actie bereiden een plan voor humanitaire respons voor. De meest dringende behoeften zijn opsporings- en reddingsteams, voedsel, water, dekens en kleding. Ook medische hulp en psychosociale ondersteuning van slachtoffers van de ramp zijn nodig.
De eerste lading hulpgoederen van UNICEF staat klaar om gedistribueerd te worden onder de getroffen bevolking. Het gaat onder andere om waterzuiveringstabletten, hygiënekits en voeding.
CARE gaat slachtoffers helpen met tijdelijk onderdak, kant-en-klare maaltijden, schoon water en de aanleg van toiletten.
Reddingsoperaties hebben ook eerste prioriteit bij Cordaid. Er worden o.a. zogenoemde ‘shelterkits’ uitgedeeld;. hierin zit o.a. tentzeil, touw en matjes. Daarnaast is er ook grote behoefte aan dekens, waterzuiveringstabletten en hygiënekits met o.a. zeep.
Ook Oxfam Novib is begonnen met het opzetten van hulpoperaties door het sturen van technische experts om schoon drinkwater, sanitaire voorzieningen en voedsel te bieden.
Bron: SHO website